Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, ile cukru znajduje się w ulubionym napoju, jak dobrze i skutecznie myć zęby i dlaczego odpoczynek musi być leniwy – odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy gry miejskiej, która już w sobotę, 20 maja, odbędzie się w Katowicach. Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Marzeń organizowanego przez Fundację Mam Marzenie.

– Dzień Marzeń to cykliczna akcja fundacji, która skierowana jest do dzieci, rodziców i lekarzy. Jego inspiracją było życzenie jednego z naszych podopiecznych, który mając szansę na spełnienie swojego marzenia, zapragnął zorganizować badania profilaktyczne wśród swoich rówieśników. Chciał w ten sposób podkreślić znaczenie wczesnego rozpoznania choroby i zwiększyć szansę innych na wyleczenie – mówi Sebastian Uzar, wolontariusz fundacji Mam Marzenie.

Dzień Marzeń w tym roku przyjmie formę gry miejskiej dla całych rodzin. Na stacjach rozmieszczonych w ważnych miejscach miasta uczestnicy będą wykonywali zadania związane z profilaktyką i zdrowym trybem życia. Ratownicy przeprowadzą dla nich szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, a potem sprawdzą, czego się nauczyli. Studenci stomatologi nauczą jak dbać o jamę ustną, dietetyk pokaże ile cukru zawierają najpopularniejsze napoje chłodzące, a mistrz sztuk walki wykona pokaz i nauczy kilku podstawowych chwytów. Będzie także okazja do poznania technik wykorzystywanych podczas seansów jogi. Uczestnicy gry miejskiej dowiedzą się w końcu, dlaczego odpoczynek musi być nudny, będą mieli okazję skomponować i wykonać własny koktajl z owoców, czy pokonają tor przeszkód przygotowany przez trenera personalnego.

– Chętni, którzy chcieliby wziąć udział w grze miejskiej, proszeni są o zarejestrowanie się poprzez formularz na stronie www.dzienmarzen.org/rejestracja do czwartku, 18 maja. W przypadku wolnych miejsc będzie także możliwość zarejestrowania się na starcie gry w godzinach 9:30.00-11.30. Drużyna biorąca udział w grze miejskiej może liczyć od 2 do 4 osób – mówi Sebastian Uzar.

To jeszcze nie koniec. Podczas finału, który odbędzie się w CH Silesia City Center, będzie można oddać krew w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, skorzystać Diabetobusa Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy w Dąbrowie Górniczej, zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w bazie fundacji DKMS, a panie w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, które wykonają specjaliści z NZOZ Medica w Łodzi. Odbędzie się także „Antykwariat Marzeń”.

– Tego dnia planujemy także spełnić kilka marzeń naszych podopiecznych – zdradza Sebastian Uzar.
Więcej informacji o akcji i samej fundacji można znaleźć na stronach: www.mammarzenie.org i dzienmarzen.org. Szczegółowych informacji udziela Jakub Marcjasz, wolontariusz Fundacji Mam Marzenie, pod nr tel. 600 114 162 lub adresem e-mail: rzecznik.katowice@mammarzenie.org.

 

Dzień Marzeń w Katowicach. Trasa gry miejskiej:

 1. „Wielki start, czyli pierwsza pomoc na początek”
  Miejsce: Westybul Śląskiego Urządu Wojewódzkiego, plac Sejmu Śląskiego;
 2. „ Ile jest cukru w … ? „
  Miejsce: Lorneta z Meduzą ul. Mariacka 5
 3. „Karate nie oznacza zwycięstwa, ale jest ideą, aby nie przegrać”
  Miejsce : Plac Kwiatowy/ Rynek 13
 4. „Witaminki, witaminki”
  Miejsce: Plebania Parafii Ewangelickiej w Katowicach ul. Warszawska 18
 5. „Zdrowy Uśmiech”
  Miejsce: Uniwersytet Śląski, ul. Bankowa 11
 6. „Joga jest fontanną młodości.”
  Miejsce: Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1
 7. „Odpoczynek musi być leniwy”
  Miejsce: Spodek Al. Korfantego 35
 8. „W zdrowym ciele zdrowy duch”
  Miejsce: Stadion Rapid, ul. Stęślickiego 6
 9. „Spełniamy Marzenie Krystiana: żeby inni nie chorowali tak jak Ja”
  Miejsce: Silesia City Center

 

„Dzień Marzeń” katowickiego oddziału Fundacji Mam Marzenie:
Partnerzy akcji: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II, Lorneta z Meduzą, Urząd Miasta Katowice, Klub Sztuk i Sportów Walki „Shogun”z Mysłowic, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Szkoła Jogi Złoty Środek z Katowic , Spodek, Stadion Rapid, Silesia City Center, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Fundacja DKMS, NZOZ Medica z Łodzi, Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy z Dąbrowy Górniczej.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego.
Patronat medialny: TVP Katowice, Dziennik Zachodni